Forum Shah Rukh Khan Strona Główna Shah Rukh Khan
Forum poświęcone słynnemu, indyjskiemu aktorowi: SHAHRUKH KHANOWI
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Indie - bóstwa, filozofie i wierzenia.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Shah Rukh Khan Strona Główna -> Indie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wnuczek
VIPDołączył: 02 Lip 2006
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 22:22, 25 Lis 2006    Temat postu: Indie - bóstwa, filozofie i wierzenia.

Dżjotisz

GANESH
Obok widzimy boga Ganeszę, strzegącego sekretnej wiedzy, łącznie z astrologią. Ganesza jest starszym synem Lorda Shiva, bogiem mądrości i walki z przeciwnościami. Lord Ganesza ma cztery ręce, głowę słonia i wielki brzuch. W rękach trzyma: sznur, by przyciągać wiernych do prawdy, ostrze by obcinać ich przywiązanie i słodki deser, by wynagradzać wysiłki duchowe. Jego głowa słonia i mała zwinna mysz, służąca za pojazd, symbolizują ogromną mądrość, inteligencję i ciągłą obecność umysłu.
Według wierzeń indyjskich astrologia stanowi jedną z najwyższych form wiedzy przekazanej ludziom przez bogów i boginie. Obraz Ganeszy można spotkać prawie we wszystkich gabinetach astrologów indyjskich.

Astrologia praktykowana aktualnie w Indiach jest nazywana astrologią indyjską, astrologią wedyjską lub Dżjotisz.
Weda, prastara nauka indyjska, zajmuje się nie tylko sprawami duchowymi ale również medycyną, polityką, techniką, kulturą i astrologią. Nauki i techniki wedyjskie mają tradycję ponad 6.000 lat i wywodzą się z Himalajów Indyjskich. Weda nazywana jest nauką światła.

Za ojca astrologii wedyjskiej uważa się starego mędrca [img]Parashara Muni[/img]. Parashara żył 1500 lat przed naszą erą i był jednym z pierwszych astrologów wykonujących horoskopy urodzeniowe ludziom. Specjalizował się w astrologii medycznej. Kopie jego manuskryptów znajdują się w Indiach. Parashara jest również autorem pięknych ezoterycznych hymnów poświęconych Rig Weda, które były mantrami na cześć bóstw planet.
Innym ważnym astrologiem, żyjącym w tamtych czasach był Ranavira. Ranavira specjalizował się w astrologii porównawczej, kobiecej oraz psychologicznych aspektach astrologii.

Horoskop w astrologii wedyjskiej ma kształt kwadratu i jest wyliczany dla siedmiu planet od Słońca do Saturna: Słońce Surya, Księżyc Chandra, Mars Mangal, Merkury Budha, Jowisz Guru, Venus Shukra, Saturn Shani, i dwóch punktów księżycowych: Rahu i Ketu. Podstawowa różnica obu systemów astrologicznych polega na tym, że astrologia zachodnia bazuje na zodiaku tropikalnym, a wedyjska na sideralnym, co sprawia że jest bliższa realnej astronomii.
Astrologia zachodnia kładzie główny nacisk na psychologiczne poznawanie charakteru człowieka, natomiast astrologia wedyjska ma charakter bardziej prognostyczny; wskazuje dobre okresy w życiu, ostrzega przed niebezpieczeństwami.
Dżjotisz kładzie główny nacisk na energię Księżyca, planetę osobistego szczęścia, satysfakcji i związków z otoczeniem. Zachodnia astrologia bazuje na Słońcu, planecie związanej z naszym ego. U nas osoba zapytana o znak zodiaku poda położenie Słońca, w Indiach Księżyca.

We współczesnych Indiach astrolodzy nadają imiona nowonarodzonym dzieciom, zgodnie z pozycją Księżyca w horoskopie, aranżują małżeństwa, przypisują talizmany, kamienie, herby, święte mantry, by zrównoważyć negatywne oddziaływanie planet. Do wykonywania tych odpowiedzialnych funkcji wymagana jest kilkunastoletnia nauka astrologii w specjalnych szkołach.

Astrologia wedyjska bazuje na prawie karmy, które mówi, że sposób życia w poprzednich wcieleniach ma istotny wpływ na życie doczesne. Dżjotisz przywiązuje również znaczną wagę do rozwoju duchowego człowieka.
Ciało człowieka składa się z materii i umysłu. Materia przejawia się w formie energii żywiołów: ziemi, ognia, powietrza, wody i eteru. Człowiek w każdej chwili zmienia swoje ciało, manifestując się jako młodzieniec lub starzec. Ukryty w ciele duch jest ponad ciałem i w chwili śmierci człowieka przenosi się do innego ciała. Nie jest to powód do rozpaczy ponieważ nowe życie może być lepsze. Astrolog wedyjski powinien rozumieć tę filozofię ponieważ jest ona obecna w horoskopie urodzeniowym.

Celem życia człowieka jest pozbycie się karmy, dobrej lub złej. W ten sposób uwalniamy się od ponownych narodzin i śmierci, i powracamy do świata duchowego, przepełnionego szczęściem i miłością. W celu łatwego przejścia do tego stanu Weda proponuje "Maha Mantra".


Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare HarePoczątki Świata


Weda, według tradycji hinduskiej, oznacza podstawową wiedzę i prawdę. Zgodnie z jej zapisami na początku bóg, żyjący w błogim Świecie Duchowym, stworzył, z własnego światła, małe dusze (Jiva ), czyli nas. Żyliśmy jak promyki jego światła, niezróżnicowani, nieaktywni, nieświadomi. Z czasem dusza Jiva została ożywiona i zróżnicowana a my, pod wpływem otaczającej nas, niczym nasze własne ciało i wszechświat, potęgi boga, rozpoczęliśmy życie w materialnym świecie.

Celem materialnego życia jest uczestnictwo w dramacie i ciągła nauka. Wszystko dzieje się pod kontrolą i ku przyjemności boga Kriszny. Lekcje są twarde gdyż odbywają się zgodnie z zasadą: dotknij -> sparz się -> nie dotykaj.

Wszechświat został stworzony przez Lorda Brahma, zgodnie z wytycznymi i autorytetem Vishnu. Część przekazanej wiedzy stanowiła Astrologia. Brahma uzyskaną wiedzę przekazał synom, którzy z kolei przekazali ją swoim uczniom, jak Vyasadeva i Parasara. Ci z kolei zapisali ją w księgach wedyjskich. Do dzisiejszego dnia astrologia na Dalekim Wschodzie przepojona jest odniesieniami religijnymi.

Cztery filary religii to: Prawdziwość, Litościwość, Czystość ciała, zdrowia, w jedzeniu, myśleniu, mówieniu i Surowość obyczajów.

Bogowie i boginie

BRAHMA

Ukazuje się siedzący na kwiecie lotosu, który jest symbolem zwycięskiego życia. Posiada cztery głowy i ręce. W każdym ręku trzyma kolejno: święty przedmiot { Sruva }, wiedzę Weda, naczynie na wodę { Kamandalu } i różaniec. Podróżuje na łabędziu { Hans }, który jest symbolem sprawiedliwości pomiędzy dobrem i złem.

GAURI

Gauri reprezentuje czystość i surowość obyczajów. Parvati odbyła szereg pokut poświęconych Gauri chcąc pozyskać Lorda Shiva na męża. Sita, współpracująca z Lordem Ramą, oddawała cześć Gauri, by spełnić swoje marzenie poślubienia Lorda Rama. Niezamężne kobiety czczą Gauri by otrzymać męża obdarzonego licznymi cnotami.

GAYATRI

Gayatri Mata reprezentuje najbardziej sekretną Gayatri Mantrę, hymn Rig Vada. Czczenie Gayatri Mata, poprzez recytowanie tej mantry, przynosi szczęście na płaszczyźnie fizycznej, mentalnej i intelektualnej.

HANUMAN

Jest bogiem małpą i wielkim bohaterem oddanym Lordowi Rama. To bóstwo jest dostarczycielem odwagi, nadziei, mądrości, intelektu i poświęcenia. Jest malowany jako silna małpa z maczugą, symbolizującą odwagę oraz tatułarzem Lorda Ramy na piersi. Jest również nazywany Mahaveera, wielki bohater, lub Pavansuta, syn powietrza.

KRISHNA

Ogromna siła odróżnia Lorda Krishnę od innych bogów indyjskich. Podobnie jak Lord Rama jest znany ze swojej odwagi w zwalczaniu złych mocy.
Lord Krishna jest malowany gdy gra na flecie melodie wyrażające jego miłość do ludzi. Jest również malowany z najpiękniejszą z pasterek, swoją najukochańszą kochanką Radha. Lord jest często czczony jako Radha - Krishna. Para symbolizuje młodzieńczą miłość pomiędzy ludźmi i bogami. Lord Krishna jest malowany również ze swoją ulubioną z dzieciństwa krową. W dzieciństwie uprawiał wiele świętych sportów { Leela }.

NARAYANA

Lord Satyanarayana jest innym wcieleniem Lorda Vishnu i jest powszechnie czczony przez Hindusów w ogniskach domowych i wśród przyjaciół. Obrzędy religijne odbywają się raz w miesiącu, w dniu pełni księżyca. Łaska Lorda została opisana w hinduskiej księdze Skanda Purana. Posiada on cztery ręce, podobnie jak Lord Vishnu, jednakowoż, nie trzyma on kwiatu lotosu tylko błogosławi ludzi.

LAKSHMI

Jest żoną Lorda Vishnu i boginią szczęścia, czystości, niewinności i szczodrości. Jej cztery ręce reprezentują cztery cnoty duchowe. Lakshmi siedzi na rozkwitającym lotosie symbolizującym duchową prawdę. Od bogini bije osobisty urok. Aura duchowego szczęścia, umysłowej i duchowej satysfakcji oraz powodzenia zawsze jest wokół niej.
Jej dłoń jest wyciągnięta by błogosławić ludzi. Adorowana jest przez Lorda Ganesza.

PARVATI/DURGA

Jest żoną Lorda Shivy i występuje w kilku duchowych postaciach. Dwie srogie formy to: Durga, bogini odległych zamierzeń i Kali, bogini destrukcji. Obie mają po osiem rąk i ogromną moc. Durga jeździ na lwie, a Kali na grzbiecie demona. Parvati była nazywana Sati, w jej pierwszym duchowym wcieleniu. Rodzina Lorda Shiva, Parvati i jej synowie Ganesza i Kartikeya są wspaniałym przykładem jedności i miłości rodzinnej.

RAMA

Lord Rama jest bogiem powszechnie czczonym przez Hindusów, znany jako ideał mężczyzny i bohater eposu Ramayana. Zawsze posiada łuk i strzałę, które symbolizują gotowość do niszczenia zła.

Jest również nazywany Shri Rama. Mniej powszechnie jest malowany wśród rodziny, { Ram Parivar } wraz z żoną Sita, bratem Lakshmi i Hanumanem, bogiem - małpą, u jego stóp.

SARASWATI

Jest Żoną Lorda Brahma, posiada dar wymowy, mądrość i zdolności do nauki. Ma cztery ręce, reprezentujące cztery aspekty ludzkiej osobowości: umysł, intelekt, czujność i ego. Trzyma święty przedmiot w jednej ręce, a różaniec w drugiej. Pozostałymi dwoma rękami gra miłosne pieśni na winie. Nosi białe szaty symbolizujące czystość i jeździ na białej gęsi.

SHIVA

Lord Shiva ma twarz zamyśloną, medytującą, lecz zawsze szczęśliwą. Z jego związanych włosów, ozdobionych półksiężycem wypływa rzeka Ganges. Wąż wije się wokół jego szyi, w ręku ma trójząb, a jego ciało pokryte jest popiołem. Atrybuty Lorda Shiva reprezentują jego zwycięstwo nad złymi demonami i spokój ludzkiej natury. Znany jest jako bóg obdarowujący. Jego pojazd to byk Nandi, symbol szczęścia i mocy. Shiva-Linga, znak Lorda Shivy, jest jego symbolem. W świątyniach Shivy, Shiva-Linga jest głównym bóstwem.

VISHNU

Jest bogiem ochraniającym Trójcę. Posiada cztery ręce. W pierwszej trzyma muszlę { Sankha ), symbol rozprzestrzeniającego się głosu boga - Om. W drugiej dysk { Chakra }, przypominający o kole czasu i potrzebie dobrego życia. W trzeciej ręce trzyma lotos { Padma }, symbol spełnionego życia. Posiada również maczugę { Gada } symbolizującą siłę i możliwość kary, jeśli dyscyplina w życiu jest ignorowana. Lord Vishnu podróżuje na szybkim ptaku { Garuda }, który rozprzestrzenia z wielką odwagą wiedzę wedyjską.


Wiadomości zaczerpnąłem z [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez wnuczek dnia Nie 22:38, 06 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gudzia
AdministratorDołączył: 26 Gru 2005
Posty: 653
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 3city

PostWysłany: Nie 1:11, 26 Lis 2006    Temat postu:

Wyczerpujący post! Bravo!! Wielkie brawa...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ewelina_namaste
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 233
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 17:22, 09 Mar 2007    Temat postu:

A gdzie bogini Kali?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wnuczek
VIPDołączył: 02 Lip 2006
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią 18:12, 09 Mar 2007    Temat postu:

Bogini Kali jest jedna z duchowym postaci jakie przybiera Parvati, tam jest dokładniej napisane, oj chyba ktoś tu nie czyta wszystkiego Jezyk

Ostatnio zmieniony przez wnuczek dnia Nie 22:39, 06 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Shah Rukh Khan Strona Główna -> Indie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin